O nas


O nas
Stowarzyszenie „Freeland” skupia wokół siebie ludzi, których wspólną pasją jest muzyka, teatr oraz chęć rozwijania swoich zainteresowań związanych ze sceną artystyczną. Stowarzyszenie opiera swoją działalność przede wszystkim na aktywizacji dzieci i młodzieży. Niewątpliwym atutem naszej organizacji jest jej międzynarodowy charakter, który tworzą osoby na co dzień mieszkające m. in. w Niemczech (Iserlohn) oraz USA (Big Stone Gap, Virginia).

Trochę historii…

Aby zrozumieć powstanie Stowarzyszenia trzeba cofnąć się do lat 80. XX w., kiedy to w Hajdukach Wielkich (Chorzów Batory) powstawał śpiewnik „Fantastyczne śpiewanie” autorstwa Witolda Wolnego, a do którego niektóre teksty napisał ks. Jerzy Szymik. Śpiewnik zyskał dużą popularność,
a kompozycje na stałe zadomowiły się w różnych śpiewnikach i są śpiewane przy różnych okazjach do dnia dzisiejszego.

Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie

Nie byłoby Stowarzyszenia, gdyby nie wielkie serce i zaangażowanie moderatorów grupy Dzieci Maryi działającej przy parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie. Karina i Grzegorz Nowakowie w 2008 r. rozpoczęli odbudowę parafialnej wspólnoty niejednokrotnie zaskakując pomysłami oraz kontrowersyjnymi decyzjami w sprawie dalszej przyszłości grupy. Opłaciło się.

W 2012 r. nastąpił prawdziwy „koniec świata”. Państwo Nowakowie zdecydowali o powstaniu grupy „Dzieci Maryi i Przyjaciele”, która była naturalnym połączeniem parafialnej wspólnoty Dzieci Maryi
(ze wszystkimi obowiązkami) wraz z różnymi osobami, które swoim zaangażowaniem wspierały ich działania i przedsięwzięcia. Wtedy do współpracy został zaproszony Marcin Olszewski, który pełnił rolę dyrygenta zespołu muzycznego oraz czuwał nad jego warsztatem. Celem, który im przyświecał, była próba przywrócenia świetności „Fantastycznego śpiewania” w formie musicali, których głównymi aktorami były właśnie dzieci i młodzież. Tak właśnie powstały musicale „Mały Książę i Róża” oraz „Blokowisko”, w których brzmią utwory z „legendarnego” śpiewnika na żywo wykonywane przez młodych ludzi.

Wśród Przyjaciół znalazło się wiele osób, które w czynie społecznym pomagały w aranżacjach muzycznych, teatralnych, brały na swoje barki sprawy transportowe, żywieniowe itd. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy pomagali, a którym należą się wielkie podziękowania za otwartość, wielkie serce, talent.

Podczas trwania prób do „Blokowiska” został nawiązany bezpośredni kontakt z autorem śpiewnika „Fantastyczne śpiewanie” Witkiem Wolnym. Obecnie na stałe mieszkający w USA, czynnie zaangażował się w realizację tego przedstawienia nagrywając partię solową do piosenki „Szukać warto” naszej aranżacji, nagrywając nową aranżację do piosenki „Wiem, Panie mój” czy użyczając głosu w dialogu. Poza tym wyraził chęć współpracy w dalszych projektach.

Nie sposób również pominąć Damiana Facha wraz z zespołem Luz Blus (Iserlohn, Niemcy), który to zespół skomponował przewodni utwór „Blokowiska” pt. „Kraina marzeń”. Z ich strony również zrodziła się chęć współpracy i tworzenia wspólnych projektów muzycznych… i nie tylko.

W tym gronie jest potrzeba zaakcentowania jeszcze jednej osoby, bez której „Blokowisko” mogłoby w ogóle nie powstać. Wielkie podziękowanie dla Grzegorza Wosia, który za pół-darmo pozwolił młodym ludziom wejść do swojego studia nagrań „PRO ARTE”, jak również czuwał nad całym procesem nagrań i obróbki materiału. Wierzymy, że współpraca będzie kontynuowana również w przyszłości.

Co dalej…?

Wieloletnie starania, aby spektakle mogły się odbyć, niestety przyczyniły się do tego, że parafialna grupa Dzieci Maryi w coraz większym stopniu odchodziła od swojego zdefiniowanego założenia.
W związku z tym, po wielu godzinach rozmów, postanowiliśmy założyć niezależne Stowarzyszenie, które choć powstało na bazie wcześniejszych projektów grupy, będzie odrębnie kontynuowane w formie oficjalnie zarejestrowanej formuły.

Stowarzyszenie “Freeland”

Pomysł na kolejną odsłonę przemówienia do widza językiem muzyki i teatru jest już w fazie projektu. Lecz nim to nadejdzie wracamy do musicali „Mały Książę i Róża” oraz „Blokowisko”. Będą to spektakle w nowej odsłonie, odświeżone i na pewno po kilku już doświadczeniach oraz opiniach dojrzalsze.

Stowarzyszenie rozwija się na dwóch płaszczyznach: teatralnej oraz muzycznej. Sekcja teatralna składa się z dzieci i młodzieży, które grają na scenie przydzielone role, często też śpiewające w chórkach. Na sekcję muzyczną składać się będzie zespół instrumentalny, aby zgodnie z naszą filozofią, w ramach możliwości, muzyka była grana podczas spektakli na żywo.