O nas


 

 

 

 O nas…   

     

    Stowarzyszenie „Freeland” skupia wokół siebie ludzi, których wspólną pasją jest muzyka, teatr oraz chęć rozwijania swoich zainteresowań związanych ze sceną artystyczną. Stowarzyszenie opiera swoją działalność przede wszystkim na aktywizacji dzieci i młodzieży. Niewątpliwym atutem naszej organizacji jest jej międzynarodowy charakter, który tworzą osoby na co dzień mieszkające m. in. w Niemczech (Iserlohn) oraz USA (Big Stone Gap, Virginia).

 

Trochę historii…

 

Aby zrozumieć powstanie Stowarzyszenia trzeba cofnąć się do lat 80. XX w., kiedy to w Hajdukach Wielkich (Chorzów Batory) powstawał śpiewnik „Fantastyczne śpiewanie” autorstwa Witolda Wolnego, a do którego niektóre teksty napisał ks. Jerzy Szymik. Śpiewnik zyskał dużą popularność,
a kompozycje na stałe zadomowiły się w różnych śpiewnikach i są wykonywane przy różnych okazjach do dnia dzisiejszego.

 

Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie…

 

Nie byłoby Stowarzyszenia, gdyby nie wielkie serce i zaangażowanie moderatorów grupy Dzieci Maryi działającej przy parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie. Karina i Grzegorz Nowakowie w 2008 r. rozpoczęli odbudowę parafialnej wspólnoty niejednokrotnie zaskakując pomysłami oraz kontrowersyjnymi decyzjami w sprawie dalszej przyszłości grupy. Opłaciło się.

W 2012 r. nastąpił prawdziwy „koniec świata”. Państwo Nowakowie zdecydowali o powstaniu grupy „Dzieci Maryi i Przyjaciele”, która była naturalnym połączeniem parafialnej wspólnoty Dzieci Maryi
(ze wszystkimi obowiązkami) wraz z różnymi osobami, które swoim zaangażowaniem wspierały ich działania i przedsięwzięcia. Wtedy do współpracy został zaproszony Marcin Olszewski, który pełnił rolę dyrygenta zespołu muzycznego oraz czuwał nad jego warsztatem. Celem, który im przyświecał, była próba przywrócenia świetności „Fantastycznego śpiewania” w formie musicali, których głównymi aktorami były  dzieci i młodzież. Tak właśnie powstały musicale „Mały Książę i Róża” oraz „Blokowisko”, w których brzmią utwory z „legendarnego” śpiewnika na żywo wykonywane przez młodych ludzi.

Wśród Przyjaciół znalazło się wiele osób, które  pomagały w aranżacjach muzycznych, teatralnych, brały na swoje barki sprawy transportowe, żywieniowe itd. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy pomagali, a którym należą się wielkie podziękowania za otwartość, wielkie serce, talent.

Podczas trwania prób do „Blokowiska” został nawiązany bezpośredni kontakt z autorem śpiewnika „Fantastyczne śpiewanie” Witkiem Wolnym. Obecnie na stałe mieszkający w USA, czynnie zaangażował się w realizację tego przedstawienia nagrywając partię solową do piosenki „Szukać warto” naszej aranżacji, nagrywając nową aranżację do piosenki „Wiem, Panie mój” czy użyczając głosu w dialogu. Poza tym wyraził chęć współpracy w dalszych projektach.

Nie sposób również pominąć Damiana Facha wraz z zespołem Luz Blus (Iserlohn, Niemcy), który to zespół skomponował przewodni utwór „Blokowiska” pt. „Kraina marzeń”. Z ich strony również zrodziła się chęć współpracy i tworzenia wspólnych projektów muzycznych… i nie tylko.

W tym gronie jest potrzeba zaakcentowania jeszcze jednej osoby, bez której „Blokowisko” mogłoby w ogóle nie powstać. Wielkie podziękowanie dla Grzegorza Wosia, który zaprosił młodych ludzi do swojego studia nagrań „PRO ARTE” i  czuwał nad całym procesem nagrań i obróbki materiału. Współpraca jest kontynuowana  do dnia dzisiejszego.

 

Co dalej…?      Stowarzyszenie “Freeland”… 

    

Wieloletnie starania, aby spektakle mogły się odbyć, przyczyniły się do tego, że parafialna grupa Dzieci Maryi w coraz większym stopniu odchodziła od swojego zdefiniowanego założenia.
W związku z tym, po wielu godzinach rozmów, postanowiliśmy założyć niezależne Stowarzyszenie, które choć powstało na bazie wcześniejszych projektów grupy, odrębnie kontynuuje działalność w formie oficjalnie zarejestrowanej formuły.

 

Nasza aktywnosć…

 

Pomysł na kolejną odsłonę przemówienia do widza językiem muzyki i teatru jest już w fazie projektu. Lecz nim to nadejdzie wracamy do musicali „Mały Książę i Róża” oraz „Blokowisko”. Są to spektakle w nowej odsłonie, odświeżone i na pewno po kilku już doświadczeniach oraz opiniach dojrzalsze.   Wiele projektów zrealizowaliśmy “po drodze…” np. performatywne wydarzenie ” ŻYWA GALERIA “, współtworzenie spektaklu “SKRZYPEK NA DACHA  u”, ” WSPÓLNE BETLEJEM “ wydarzenie muzyczno teatralne zrealizowane w partnerskim mieście Iserlohn, “SŁAWIK I ANTALL BOHATEROWIE TRZECH NARODÓW ” projekt zrealizowany wspólnie z grupą twórczą ÕMI z miasta partnerskiego z Węgierskiego ÕZD czy współpraca z CUMĄ w projektach Miasta Chorzowa. Na bieżąco staramy się uczestniczyć w  okolicznościowych koncertach  np. koncert z Witkiem Wolnym w 2017 r. w Katowicach czy z Adamem Bul w 2018 w Chck w Chorzowie oraz w akcjach charytatywnych np.” Spełniamy Marzenia” w sp. nr.21 w Chorzowie .

Ostatnie z wydarzeń to wspólny koncert z niemiecką grupą „LUZ BLUS” i zespołem „NA SZLAKU” oraz inscenizacją „BOGU ś” połączone z akcją charytatywną na rzecz bezdomnych naszego miasta. Wydarzenie zostało zatytułowane  „ W OCZEKIWANIU NA…”, nad którym honorowy patronat objął prezydent miasta Chorzowa.

 

Jak działamy…

 

Stowarzyszenie rozwija się na dwóch płaszczyznach: teatralnej , muzycznej oraz tanecznej . “Sekcja Teatralna” składa się z dzieci i młodzieży, którzy chętnie rozwijają swój warsztat  aktorski . ”Sekcja Wokalna “ , są w niej nasze wokalistki pod kierownictwem nauczyciela śpiewu  mgr. Magdy Sławickiej . Po wielu występach wokalnych w ramach sekcji powstała grupa o nazwie “ Freelandowe Śpiewanie” . Z biegiem czasu i potrzebą twórczą , zrodziły się “Warsztaty Taneczne” , które prowadzi trenerka  tańca – Karolina Sikorska  . Chcielibyśmy żeby  “ Sekcję Muzyczną “ tworzył  zespół instrumentalny, aby zgodnie z naszą filozofią, w ramach możliwości, muzyka była grana podczas spektakli na żywo.

 

Zapraszamy…

 

Działalność twórczą , aktywizującą dzieci i młodzież naszego miasta prowadzimy non profit. Staramy się kreować przestrzeń kultury naszego miasta  amatorską twórczością ,  pełną dynamiki i pozytywnej energii.          Spotykamy się w każdy wtorek w Starochorzowskim Domu Kultury i czekamy od godz.16 30 do 19 00 w małej sali teatralnej , na wszystkie chętne młode osoby gotowe realizować z nami swoje marzenia.

Telefon kontaktowy 508830156

Można nas znaleźć na stronie www.chfl.pl , lub na Fb “ STOWARZYSZENIE FREELAND

 

Karina i Grzegorz  Nowak

Stowarzyszenie Freeland