O nas


 

  Stowarzyszenie „Freeland” skupia wokół siebie ludzi, których wspólną pasją jest muzyka, teatr oraz chęć rozwijania swoich zainteresowań związanych ze sceną artystyczną. Stowarzyszenie opiera swoją działalność przede wszystkim na aktywizacji dzieci i młodzieży. Niewątpliwym atutem naszej organizacji jest jej międzynarodowy charakter, który tworzą osoby na co dzień mieszkające m. in. w Niemczech (Iserlohn) oraz USA (Big Stone Gap, Virginia).

teatr oraz chęć rozwijania swoich zainteresowań związanych ze sceną artystyczną. Stowarzyszenie opiera swoją działalność przede wszystkim na aktywizacji dzieci i młodzieży. Niewątpliwym atutem naszej organizacji jest jej międzynarodowy charakter, który tworzą osoby na co dzień mieszkające m. in. w Niemczech (Iserlohn) oraz USA (Big Stone Gap, Virginia).

Trochę historii…

          Aby zrozumieć powstanie Stowarzyszenia trzeba cofnąć się do lat 80. XX w., kiedy to w Hajdukach Wielkich (Chorzów Batory) powstawał śpiewnik „Fantastyczne Śpiewanie” autorstwa Witolda Wolnego, a do którego niektóre teksty napisał ks. Jerzy Szymik. Śpiewnik zyskał dużą popularność,

a kompozycje na stałe zadomowiły się w różnych śpiewnikach i są wykonywane przy różnych okazjach do dnia dzisiejszego.

Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie…

          Nie byłoby Stowarzyszenia, gdyby nie wielkie serce i zaangażowanie moderatorów grupy Dzieci Maryi działającej przy parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie. Karina i Grzegorz Nowakowie w 2008 r. rozpoczęli odbudowę parafialnej wspólnoty niejednokrotnie zaskakując pomysłami oraz  propozycjami  na dalszą przyszłości grupy. Opłaciło się…

W 2012 r. nastąpił prawdziwy „wybuch atomowy”. Państwo Nowakowie zdecydowali o powstaniu grupy „DM i Przyjaciele”, która była naturalnym połączeniem parafialnej wspólnoty Dzieci Maryi

(ze wszystkimi obowiązkami) wraz z różnymi osobami, które swoim zaangażowaniem wspierały ich działania i przedsięwzięcia. Wtedy do współpracy został zaproszony Marcin Olszewski, który pełnił rolę dyrygenta zespołu muzycznego oraz czuwał nad jego warsztatem. Celem, który im przyświecał, była próba przywrócenia świetności „Fantastycznego śpiewania” w formie musicali, których głównymi aktorami były  dzieci i młodzież. Tak właśnie powstały musicale „Mały Książę i Róża” oraz „Blokowisko”, w których brzmią utwory z „legendarnego” śpiewnika na żywo wykonywane przez młodych ludzi.

      Wśród Przyjaciół znalazło się wiele osób, które  pomagały w aranżacjach muzycznych, teatralnych, brały na swoje barki sprawy transportowe, czy gastronomiczne . Nie sposób wymienić wszystkich, którzy pomagali, a którym należą się wielkie podziękowania za otwartość, wielkie serce i talent.

Podczas trwania prób do „Blokowiska” został nawiązany bezpośredni kontakt z autorem śpiewnika „Fantastyczne śpiewanie” Witkiem Wolnym. Obecnie na stałe mieszkający w USA, czynnie zaangażował się w realizację tego przedstawienia nagrywając partię solową do piosenki „Szukać warto” naszej aranżacji, nagrywając nową aranżację do piosenki „Wiem, Panie mój” czy użyczając głosu w dialogu. Poza tym wyraził chęć współpracy w dalszych projektach.

Nie sposób również pominąć Damiana Facha wraz z zespołem Luz Blus (Iserlohn, Niemcy), który to zespół skomponował przewodni utwór „Blokowiska” pt. „Kraina marzeń”. Z ich strony również zrodziła się chęć współpracy i tworzenia wspólnych projektów muzycznych… i nie tylko.

W tym gronie jest potrzeba zaakcentowania jeszcze jednej osoby, bez której „Blokowisko” mogłoby w ogóle nie powstać. Wielkie podziękowanie dla Grzegorza Wosia, który zaprosił młodych ludzi do swojego studia nagrań „PRO ARTE” i  czuwał nad całym procesem nagrań i obróbki materiału. Współpraca jest kontynuowana  do dnia dzisiejszego.

Co dalej…?      Stowarzyszenie “Freeland”… 

       Wieloletnie starania, aby spektakle mogły się odbyć, przyczyniły się do tego, że parafialna grupa Dzieci Maryi w coraz większym stopniu odchodziła od swojego zdefiniowanego założenia.

W związku z tym, po wielu godzinach rozmów, postanowiliśmy założyć niezależne Stowarzyszenie, które choć powstało na bazie wcześniejszych projektów grupy, odrębnie kontynuuje działalność w formie oficjalnie zarejestrowanej formuły.

Nasza aktywność…

       Pomysł na kolejną odsłonę przemówienia do widza językiem muzyki i teatru jest już w fazie projektu. Lecz nim to nadejdzie wracamy do musicali „Mały Książę i Róża” oraz „Blokowisko”. Są to spektakle w nowej odsłonie, odświeżone i na pewno po kilku już doświadczeniach oraz opiniach dojrzalsze.   Wiele projektów zrealizowaliśmy “po drodze…” np. performatywne wydarzenie ” ŻYWA GALERIA”,” NOC W MUZEUM”,  współtworzenie spektaklu “SKRZYPEK NA DACHA  u”, ” WSPÓLNE BETLEJEM “ wydarzenie muzyczno teatralne zrealizowane w partnerskim mieście Iserlohn, “SŁAWIK I ANTALL BOHATEROWIE TRZECH NARODÓW ” projekt zrealizowany wspólnie z grupą twórczą ÕMI z miasta partnerskiego z Węgierskiego ÕZD czy współpraca z CUMĄ w projektach Miasta Chorzowa „BUZIMY REDENA oraz „ATYWIZACJA RYNKU”, czy uczestnictwo w  WIELKIEJ ORKIESTRZE ŚWIĄTECZNEJ POMOCY .Na bieżąco staramy się uczestniczyć w  okolicznościowych koncertach  np. koncert z Witkiem Wolnym w 2017 r. w Katowicach czy z Adamem Bul w 2018 w Chck w Chorzowie oraz w akcjach charytatywnych np.” Spełniamy Marzenia” w sp. nr.21 w Chorzowie , lub w chorzowskim hospicjum – CENTRUM AFIRMACJI ŻYCIA.

      Kolejne z wydarzeń to wspólny koncert z niemiecką grupą „LUZ BLUS” i zespołem „NA SZLAKU” oraz inscenizacją „BOGU ś” połączone z akcją charytatywną na rzecz bezdomnych naszego miasta. Wydarzenie zostało zatytułowane  „ W OCZEKIWANIU NA…”, nad którym honorowy patronat objął prezydent miasta Chorzowa oraz Iserlohn.

          Miłym  zaskoczeniem dla Freeland było zaproszenie w maju na Festiwal Kultury do partnerskiego miasta ÓZD na Węgrzech oraz organizacji miejskiego konkursu plastycznego „Przyjaźń Polsko – Węgierska , mogliśmy zaprezentować się przed Radą Miasta, Prezydentem oraz Europarlamentarzystami na uroczystej gali z okazji 700 lecia miasta ÓZD. Nasz występ wokalny oraz taneczny na, festiwalowej scenie wzbudził uznanie naszych przyjaciół. Spektakl „ANTALL es SŁAWIK ” zaprezentowany w liceum miasta ÓZD przypomniał młodzieży o dwóch bohaterach trzech narodów. Na koniec wszyscy podali się  energetycznej zumbie prowadzonej przez naszego Freelandersa, instruktora oraz członka zarządu Stowarzyszenia Huberta.

        Jednym z ciekawszych wydarzeń kultury w przestrzeni naszego miasta była zrealizowana siłami Freeland gra miejska „Śladami Piłkarzy Ruchu Chorzów”, kolejny ciekawy element aktywizacji środowisk lokalnych w różnym wieku.

        Aktywność sceniczna cały czas towarzyszy Freeland ,06 października nasi soliści MAGDA i JAKE ( Kuba Gołyszny ) wystąpią na scenie Parku Techniki w Siemianowicach podczas koncertu , mistrza gitary – Adama Bula ,podczas promocji nowej  płyty Witka Wolnego w aranżacji wokalnej Scholi Bytkowskiej.

     Obecnie przygotowujemy się do trzech międznarodowych wydarzeń kultury. Na razie (aby nie zapeszać…) zdradzimy, że będą uczestniczyć w nich miasta partnerskie Tarnopol, Iserlohn oraz ÓZD.

Strona www.chfl.pl ,FB stowarzyszenie Freeland

Zapraszamy , zachęcamy , zajrzyjcie…

       Wszystkie wydarzenia związane z działalnością FREELAND od 2016 roku skrupulatnie są archiwizowane i opisywane  artykułami oraz ilustrowane zdjęciami i filmami , a  materiały o Stowarzyszeniu Freeland z prasy polskiej i zagranicznej poparte wywiadami i reportażami  , dostępne są w zakładce „ MEDIA O NAS”

Jak działamy…

       Stowarzyszenie rozwija się na trzech płaszczyznach: teatralnej , wokalnej oraz tanecznej .

“Sekcja Teatralna” składa się z dzieci i młodzieży, którzy chętnie rozwijają swój warsztat  aktorski .

 ”Sekcja Wokalna “ , to nasze wokalistki pod kierownictwem nauczyciela śpiewu  mgr. Magdy Sławickiej . Po wielu występach wokalnych w ramach sekcji powstała grupa o nazwie „ FREELANDOWE ŚPIEWANIE” .

Z biegiem czasu i potrzebą twórczą , zrodziły się “Warsztaty Taneczne” , które prowadzi trenerka  tańca – Karolina Sikorska  . Warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie Freelandersów , po analizie , zdecydowaliśmy wraz z utalentowaną trenerką tańca Karoliną o utworzeniu „Sekcji Tanecznej” o nazwie „FREELAND DANCE „ .

 Chcielibyśmy żeby  “ Sekcję Muzyczną “ tworzył  zespół instrumentalny, aby zgodnie z naszą filozofią, w ramach możliwości, muzyka była grana podczas spektakli na żywo. Na tą chwilę  fantastycznie rolę tą spełniają, zespół rockowy LUZ BLUS z Iserlohn oraz WITEK WOLNY i jego aranżacje muzyczne w Jego studio w USA.

Rozwój…

     We wrześniu 2019 roku rozpoczęliśmy współpracę w przestrzeni aktywności społeczności lokalnych z Fundacją „GRAMY DO KOŃCA” wspierającą niepełnosprawnych sportowców ze Sląska . Chcemy być ich ambasadorem artystycznym podczas wydarzeń kultury organizowanych przez Freeland.

Zapraszamy…

             Działalność twórczą , aktywizującą dzieci i młodzież naszego miasta prowadzimy non profit. Staramy się kreować przestrzeń kultury naszego miasta  amatorską twórczością ,  pełną dynamiki i pozytywnej energii.          Spotykamy się w każdy wtorek w Starochorzowskim Domu Kultury  i czekamy od godz.16 30 do 19 00 w małej sali teatralnej , na wszystkie chętne młode osoby gotowe realizować z nami swoje marzenia.

AKTYWNOŚĆ FREELAND W PRZESTRZENI KULTURY MIASTA CHORZÓW 2017 r.


 08.01.2017-Międzykulturowy koncert kolęd i pastorałek w parafii św. Wawrzyńca,
 15.01.2017-Noworoczny koncert w parafii Św.Antoniego,
 24.02.2017-Spektakl “SKRZYPEK NA DACH(a)U w SDK.
 05.04.2017-Spektakl muzyczno-teatralny “BLOKOWISKO” w mdk Batory godz.10.00 i 18.00
 03.05.2017-Warsztaty integracyjne FREELAND , Ustroń, Brenna ,Szczyrk.
 20.05.2017-Noc muzeów “Chorzowscy Beatlesi”
 23.06.2017-“SamoVolka” ul.Jagielońska ,występ wokalny Freeland
 24.05.2017-Koncert Freelandowe Śpiewanie  Katowice Piotrowice
 29.07.2017-“KAUFLAND NA SPORTOWO” wydarzenie sportowe w ramach “THE WORLD GAMES
WROCŁAW 2017”
 22.10.2017-“ŻYWA GALERIA” wydarzenie performatywne w Chck
 27.10.2017-CUMA  “ODMIENIAMY RYNEK” pod estakadą.
 15-18.12. 2017-CHORZÓW /ISERLOHN “WSPÓLNE BETLEJEM”, program świąteczno-noworoczny.
 29.12.2017- “Wiara i Tradycja”  program Bożonarodzeniowy , w Centrum Afirmacji Życia przy
Hospicjum w Chorzowie Batorym.


DZIAŁALNOŚĆ TWÓRCZA FREELAND 2018r.
 06.01.2018-Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie “KONCERT ŚWIĄTECZNY”
 19.01.2018-Szkoła podstawowa nr. 21 CHARYTATYWNY KONCERT ŚWIĄTECZNY pt. “Spełniamy
marzenia”.
 28.01.2018-Bytom Szombierki parafia Wniebowstąpienia Pańskiego INSCENIZACJA TEATRALNO-
MUZYCZNA pt. “Wspólne Betlejem”.
 13.03.2018-Projekt miasta Chorzów i CUMA “Budzenie Redena”.
 04.06.2018-Turza koło Lublińca Organizacja “PLENEROWYCH WARSZTATÓW TWÓRCZYCH” dla
młodych Chorzowian.
 24.06.2018-Chorzowskie Centrum Kultury Udział w koncercie E  pt. “Fantastyczne Śpiewanie” Witka
Wolnego.
 16.06.2018-Udział w projekcie miasta Chorzów pt. “SAMOVOLKA” (występ teatralno – muzyczny i
organizacja Strefy Sportu)
 17.06.2018- Parafia św. Antoniego w Chorzowie. Udział w “RODZINNYM FESTYNIE  U  ANTONIKA”.
 08.09.2018- Parafia św. Wawrzyńca w  Chorzowie. Występ i współorganizacja (strefa sportu i
animacji) “FESTYNU U WAWRZYŃCA”.
 21.09.2018-Międzynarodowy Projekt Miast Partnerskich CHORZÓW i ÓZD. Chck i kino Grajfka.
WYSTĘP MUZYCZNY ORAZ  INSCENIZACJA pt. “Sławik i Antall bohaterowie  trzech narodów”.
 01.12.2018-Starochorzowski Dom Kultury.Międzynarodowy Projekt Miast Partnerskich Chorzów i
Iserlohn.KONCERT CHARYTATYWNY NA RZECZ BEZDOMNYCH MIASTA CHORZÓW pt. “W
oczekiwaniu na…”Goście : grupa wokalna “NA Szlaku”, zespół rockowy “LUZ BLUS” z Iserlohn.
 28.12.2018-Chorzów Batory, Hospicjum i Centrum Afirmacji Życia.ORGANIZACJA WARSZTATÓW
TWÓRCZYCH DLA CHORZOWSKICH DZIECI.

A oto filmowa relacja naszej aktywności w przestrzeni kultury – tutaj

Telefon kontaktowy 508830156

Aktywność Freeland w 2019 roku STYCZEŃ
1.Kolędowanie w Hajduckim Betlejem
2.WOŚP Charytatywne kolędowanie w Teatrze  Młodym 3.Kolędowanie u św. Wawrzyńca
4.Koncert kolęd w Bytomiu Szombierkach LUTY
5.Uczestnictwo w Dniach Kultury Węgierskiej w ÓZD MARZEC
6.Konferencja „Młodzież model rewitalizacji w Chorzowie” MAJ
7.Organizacja Międzynarodowego  Konkursu Plastycznego. CZERWIEC
8.Uczestnictwo w Festiwalu  Siedmiu Dolin w ÓZD na  Węgrzech. 9.Spektakl „Antall es Slawik” w ÓZD
10.Plenerowe Warsztaty Twórcze TURZA 2019 LIPIEC
11.Współorganizacja Gry Miejskiej „Tata i syn”, śladami piłkarzy Ruchu Chorzów. WRZESIEŃ
12.Drugi Rodzinny Festyn u św. Wawrzyńca. 13.Rozpoczęcie współpracy z Fundacją „GRAMY DO  KOŃCA” 14.Wizyta  w ÓZD uczestnictwo w wydarzeniu kultury organizowanego przez ÓMI 15.Dwa w jednym Witold Wolny w Batorym 16.”Atonement” NYC – Brooklyn Academy of Music Witold Wolny & Sasha Lazard LISTOPAD
17.Międzynarodowy , charytatywny wieczór kultury 18.Weekend ze  Słoneczkami z Tarnopola
19.Konfrontacje   taneczne ” KOMPOZYCJE ” Debiut  FREELAND DANCE
GRUDZIEŃ
20.Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy z FUNDACJĄ ” GRAMY DO KOŃCA  ” 21.Zaproszenie do Freeland rapera Marka Ryba  RBA 22.Zaproszenie do Freeland wokalistę  z Tarnopola Nataliię  Kazmircyk 23.Wizyta w Pałacu Kultury Berezil w Tarnopolu
24.Wspólna integracja Freeland Wigilja 2019
25.Kolędowanie oraz warsztaty twórcze  w Centrum Afirmacji Życia w Chorzowie Batorym .

Można nas znaleźć na stronie www.chfl.pl , lub na FB“ STOWARZYSZENIE FREELAND”

Karina , Grzegorz i Hubert

Stowarzyszenie Freeland TEL. 508830156

Rok 2020 oraz 2021 był bardzo trudny ponieważ pandemia sparaliżowała niemal całkowicie możliwości regularnych i twórczych działań Stowarzyszenia Freeland, między innymi zaplanowany był „WIECZÓR TWÓRCZY TAŃCA” z naszymi przyjaciółmi z miasta partnerskiego ÓZD, który jako pierwszy w mieście został zawieszony z powodu  ryzyka COVID, przesunęliśmy również Międzynarodowy  Konkurs Plastyczny  „TACY SAMI„. Mimo wszystko  próbowaliśmy kontynuować nasze działania, spotkania i rozwój w trybie on line, dzięki temu nasze przygotowania do spektaklu „Różna” były kontynuowane.   Sekcja Taneczna oraz Sekcja Wokalna rozwijała się w tej formie dość skutecznie. Jeśli trzeba było spotkać się na żywo robiliśmy to prywatnie w mieszkaniu Kariny i Grzegorza… Wszystko szło bardzo dobrze, zdobyliśmy środki finansowania z Urzędu Miasta na realizację spektaklu Muzycznego, którego premiera została ustalona na 20 września 2021 w Starochorzowskim Domu Kultury. 

   Prawdopodobnie wszystko zostałoby zrealizowane z sukcesem, gdyby nie jeden bardzo istotny faktu, który zaistniał w zespole Freeland. W sierpniu jeden z liderów Stowarzyszenia Freeland został oddelegowany z pracy zawodowej na rok do Północnej Francji. Spowodowało to, że po wakacjach 2021- projekt „Różna”  został zawieszony ( ciągle wierzymy, że czasowo…).

      Ta informacja jest pisana w maju, czyli miesiąc przed końcem oddelegowania Grzegorza  do pracy za granicą. 

     Wierzymy w waszą  determinację i upór na pewno od września zaczynamy znowu  „walczyć” w SDK. 

       Jaka będzie nasza przyszłość i jakie będą pomysły na realizację naszych marzeń – zobaczymy. 

     Na pewno nie zostaniemy bezczynnie, będziemy jak zawsze starać się ożywiać i animować chorzowskie  środowisko dzieci i młodzieży, aby przekonać je, że można być tym kim się chce, że można „chodzić po niebie i biegać po wodzie…po prostu być Freeland „

Do zobaczenia! 

Grzegorz