Skrzypek na Dach(a)u


 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie muzyczno – teatralne Freeland współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystów Tułaczy już od września 2016 r. Efekty tej wspólnej działalności były widoczne podczas występów kolędowych Freeland w różnych środowiskach lokalnych miasta Chorzów. Tym razem Freeland został zaproszony do wspólnej realizacji spektaklu muzycznego „Skrzypek na Dach(a)u”, wystawianego na deskach Starochorzowskiego Domu Kultury.

To oparta na znanej powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza”, która z ukraińskiej przestrzeni sztetli przenosi nas w otoczone murami pogardy i nienawiści żydowskie getto obnażające istotę ludzkiej natury. Ta dosyć kontrowersyjna próba ukazania prawdziwego żydowskiego ducha odwiecznych tradycji, zestawiona z brutalną rzeczywistością wojny – bawi i wzrusza, uświadamiając co tak naprawdę stanowi sekret długowieczności judaistycznej kultury, która po dziś dzień oddziałuje na naszą współczesną cywilizację. Realizowana przez młodych, ambitnych artystów – członków Stowarzyszenia Artystów Tułaczy oraz Stowarzyszenia Freeland, których zamiarem było ukazać spektakl w zupełnie nowym i odmiennym stylu. Pokazuje jak przy pomocy wspólnej pracy, można osiągać wytyczone przez siebie, wielkie cele.

 

 

 

 

 

 

 

Czy istnieje stosowne błogosławieństwo dla Hitlera? Ależ oczywiście. Niech Bóg błogosławi Hitlera i – trzyma go jak najdalej stąd”

Skrzypek na Dach(a)u to historia oparta na znanej powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza”, która z ukraińskiej przestrzeni sztetli przenosi nas w otoczone murami pogardy i nienawiści żydowskie getto obnażające istotę ludzkiej natury. Ta dosyć kontrowersyjna próba ukazania prawdziwego żydowskiego ducha odwiecznych tradycji, zestawiona z brutalną rzeczywistością wojny – bawi i wzrusza, uświadamiając co tak naprawdę stanowi sekret długowieczności judaistycznej kultury, która po dziś dzień oddziałuje na naszą współczesną cywilizację.

Muzyka autorstwa Jerry’ego Bocka – grana na żywo przez naszą kameralną orkiestrę – stanowi idealne dopełnienie całej filosemickiej kompozycji.

Ponadto niemalże wszyscy uczestnicy projektu to osoby młode, nieprzekraczające progu 19 lat życia. Połączeni wspólną, wielką ideą – od ponad pół roku borykamy się razem z przeciwnościami sformalizowanego świata instytucji, nie dając się wepchnąć pod stertę papierów. Choć już raz, dzięki naszemu młodocianemu uporowi – udało się wystawić tę sztukę na profesjonalnej scenie w Malarni, chcielibyśmy kontynuować naszą pracę na coraz to większych teatralnych przestrzeniach. Stąd właśnie pomysł na odświeżenie całej koncepcji, renowację stworzonej już scenografii i udoskonalenie całego przedsięwzięcia w Starochorzowskim Dmu Kultury.

Promując nasz spektakl, promujemy przy tym także aktywne spędzanie czasu przez artystycznie uzdolnioną młodzież – pokazujemy, że można a przede wszystkim, że warto w dzisiejszym świecie – spełniać swoje własne, nawet pozornie niespełnialne marzenia.

Poprzez kultywowanie kultury żydowskiej w ramach naszego projektu zwracamy uwagę mieszkańców Miasta na historię tegoż narodu – narodu szczególnie bliskiego Górnoślązakom z uwagi na ich przedwojenną obecność na terenie regionu. Ta swoista podróż w przeszłość pozwala zastanowić się nad wspólną niegdyś koegzystencją zupełnie różnych środowisk i idącą za nią tolerancją z obu stron. Umożliwia widzom także zrozumienie właściwej istoty judaizmu i skupionej wokół niej tradycji dziś niemalże zapomnianych Żydów Europejskich. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców miasta i okolic na niezwykłość jaka tkwi w poznawaniu obcych kultur – udowodnić, że inny nie znaczy gorszy. Inicjatywa tego rodzaju, podjęta przez tak młode osoby, z całą pewnością stałaby się dla miasta wartościową wizytówką – wizytówką miasta wspierającego młodzież, która poprzez podejmowanie nietuzinkowych tematów, pragnie z całych sił kreować otaczające ją otoczenie – nierzadko przepełnione stereotypami czy społecznymi fobiami – z którymi poprzez takie spektakle, chce gorliwie walczyć.

Naszym zasadniczym celem jest przywrócenie kulturze i sztuce ich istotności w życiu każdego człowieka – bez względu na stan majątkowy czy poziom wiedzy. Chcemy przypomnieć że to właśnie dzięki sztuce i kulturze tłumaczymy od wieków co niewytłumaczalne, dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno nam ich lekceważyć, czy porzucać. Historia, przynależność, poczucie wspólnoty czy odrębności – to wszystko elementarne podstawy, na których opiera się działalność naszego Stowarzyszenia, a także nasz wspólny projekt. Zgodnie z ideą miasta, , poprzez takie inicjatywy chcemy wnieść wkład w zmianę tożsamości naszego miasta z postindustrialnego na miasto nowoczesne i kulturowe.

Sztuka jest musicalem – bardzo istotną rolę odgrywa w niej zarówno barwna i swojska część wokalna, jak i część muzyczna – pod postacią kameralnej orkiestry, która w indywidualny sposób aranżuje kultowe już numery i arie. Spektakl jest szansą dla śląskiej młodzieży na doskonalenie swoich muzykalnych umiejętności i zaprezentowanie ich przed większą publiką – co za tym idzie – także doskonałą reklamą dla miasta, które wszelkie tego typu inicjatywy wspiera i promuje.

 

Freeland & SAT